Pakāpeniski tas tika izcirsts, un kā liels mežu masīvs savā neskartajā veidā ir saglabājies tikai Belovežas rajonā mūsdienu Baltkrievijas teritorijā.

1992.gadā ar UNESCO lēmumu Valsts Nacionālais parks „Belovežas gārša” tika iekļauts Cilvēces mantojuma sarakstā. 1993.gadā tam tika piešķirts biosfēras rezervāta statuss, bet 1997.gadā tas saņēma Eiropas Padomes diplomu. Šis unikālais dabas komplekss atrodas Baltkrievijas dienvidrietumos, 340 km no Minskas. Tā platība ir 152 962 ha, un tā garums virzienā no ziemeļiem uz dienvidiem ir gandrīz 70 km.

Gāršas floru veido neparasts dienvidu un ziemeļu, piejūras un kontinentālā klimata augu valsts salikums. Šeit atrodami vairāk nekā 1000 koku, krūmu un stiebrzāļu augu paveidi, no kuriem 61 veids ir iekļauts Baltkrievijas Republikas Sarkanajā grāmatā, kā arī 270 sūnu paveidu, vairāk nekā 290 ķērpju un aptuveni 600 sēņu paveidu. Gāršā ir reģistrētivairāk nekā tūkstotis dižkoku (dižozoli un citi 400—600 gadus veci ozoli, 250—350 gadus veci oši un priedes, 200—250 gadus vecas egles). Tur atrodas liels skaits retu augu (egle, klinšu ozols, martagonlilija, lielā astrantija, lilijlapu zvaniņš).

Belovežas gāršai augu un dzīvnieku skaita ziņā nav līdzīgu Eiropā. Šeit mājo 59 zīdītāju sugu, vairāk nekā 250 putnu sugu (jūras ērglis, čūsku ērglis, melnais stārķis, pelēkā dzērve, mazais ērglis, ūpis, bārdainā pūce, zvirbuļu apogs, baltmuguras dzenis, trīspirkstu dzenis, zaļvārna, ķauķis un daudzi citi; 40 no tiem ir iekļauti Baltkrievijas Republikas Sarkanajā grāmatā), 11 sugas abinieku, 7 sugas rāpuļu, 27 zivju sugas.

Šeit mājo pasaulē lielākā sumbru populācija. Šis milzis (pieaudzis tēviņš) ir līdz 3 m garš un sver aptuveni tonnu! 18.gadsimtā šī suga gandrīz izzuda no Eiropas kartes, taču atrada sev patvērumu Belovežas gāršā. Šeit sastopami arī citi zālēdāji:dambriedis, mežacūka, stirna un alnis; bez tam gārša kļuvusi par mājokli vairākiem plēsoņām: vilkiem, lapsām, lūšiem, āpšiem, caunām, ūdriem un citiem. Par Belovežas gāršas floru un faunu vēsta Dabas muzejs, kas atrodas parka teritorijā. Sumbrus, lāčus, briežus un citus gāršas iemītniekus var aplūkot arī iežogotās teritorijās.

No pirmsākumiem Belovežas gārša ir pazīstama ar saviem bagātīgajiem medību laukiem. Medības gāršā bija karaļu, caru un augstmaņu privilēģija. Arī šodien ir iespēja piedalīties medībās un nomedī šodien ir iespēja piedalīties medībās un nomedītmežacūku, briedi, stirnu, alni, sumbru. Medniekiem ir radīti visai ērtas naktsmītnes, savukārt restorānā jums pagatavos brīnišķīgus ēdienus no jūsu gūtā medījuma.

Arī makšķerniekiem ir iespēja aizrautīgi pavadīt laiku šajā mežu un medību saimniecībā. Bagātīgā ihtiofauna, kas sastopama Vigonovskas un Bobrovičas ezeros, ir labi pazīstama šī atpūtas veida mīļotājiem. Vigonovskas ezers — ir brīnišķīga atpūtas vieta makšķerniekiem; šeit mājo vairāk nekā 20 zivju sugu. Šis ir trešā lielākā dabiskā ūdenskrātuve Poļesjē (platība 26 km²). Ezers atrodas pārpurvotā līdzenumā, tālu no apdzīvotajām vietām.

Tikpat unikāls ir arī Belovežas gāršas vēsturiskais un kultūras mantojums. No seniem laikiem šeit medījuši Kijevas un Lietuvas kņazi, Polijas karaļi, Krievijas cari, kas centās pataupīt šo teritoriju tieši šim mērķim. Tādējādi ir izdevies saglabāt ne vien šī patiesā dižmeža dabu, bet arī daudzos pieminekļus, kas liecina par Belovežas gāršas bagāto vēsturi. To starpā izceļas pagāniskās kultūras pieminekļi.Tie ir apbedījumu pilskalni, upurakmeņi, kā arī ozols ar caurejošo dobumu, kas tika izmantots dziedināšanas rituālos. No jaunākā laika materiālās kultūras pieminekļiem ir saglabājušies apbedījumi no dažādiem vēstures periodiem: liecības par kariem un uzbrukumiem, kurus piedzīvojusi Belovežas gārša. Te ir arī atgādinājumi par Zviedru karu, Napoleona karagājienu, Pirmo un Otro pasaules kariem. Līdz mūsu dienām ir saglabājušies ceļi, kas bija paredzēti Krievijas imperatoriem. Uz tiltu čuguna margām greznojas Romānovu dzimtas ģerboņi, kas tikuši atjaunoti jau mūsdienās. Līdzās ietekmīgo poļu magnātu Tiškeviču namiņam var ieraudzīt Polijas brīvības cīnītāja, nežēlastībā kritušā grāfa Tadeuša Tiškeviča kapavietas paliekas.

Par vienu no ievērojamākajiem gāršas objektiem kļuvis nesen uzbūvētais baltkrievu Salatēva mājoklis – pieaugušo un bērnu iemīļota apmeklējumu vieta gadumijā.

Belovežas gārša var lepoties ar attīstītu infrastruktūru, kas piemērota apmeklētāju uzņemšanai. Katrs viesis gūs neaizmirstamus iespaidus no pastaigām pa dabas takām, ekskursijām pa slaveno gāršu, braucieniem ar velosipēdu vai pajūgu, kam arī izstrādāti īpaši maršruti.

Aizraujošas programmas: ekskursijas; velomaršruti vai pastaigu takas veselības uzlabošanai; dabas takas.

Aktīva dzīvesveida mīļotājiem: tenisa korti; trenažieru zāle; laukumi rokasbumbas spēlei; vizināšanās ar velosipēdu un vilcieniņu; biljards; velosipēdu un slēpju noma.

Kā arī tieši jums viesnīcā Nr.4 darbojas: sauna; baseins.

Jūsu un Jūsu tuvinieku labā piedāvājam viesu namiņus, vienvietīgus un divvietīgus viesnīcas numurus. Milzīgās iežogotās platības ļauj jums apskatīt gāršas iemītniekus, sākot ar Belovežas sumbriem. Gan pieaugušo, gan bērnu atmiņās paliks kā piedāvātas kājāmgājēju, velobraucēju un autobraucēju ekskursijas pa Belovežas gāršu, kur iekļauts Salatēva mājokļa apmeklējums, tā arī pikniki īpaši aprīkotās viesu pļaviņās.

Ērtajās, oriģināli noformētajās restorāna zālēs Jūs gaida brīnumgaršīgi baltkrievu virtuves ēdieni, firmas ēdieni no zivīm un medījuma, liesmas kamīnā, vakariņas sveču gaismā un ‘dzīvas’ mūzikas pavadījumā.

Adrese:

Mājaslapa:

225063, Kameņuku ciems, Kameņeckas rajons, Brestas apgabals

npbp.brest.by

Kā nokļūti:


Maršruta taksometrs: Bresta - Kameņeca - Kameņuki. Atiet no Brestas pl. 7.00, 12.30, 17.00, katru dienu, izņemot trešdienas.

Ekspresis-autobuss: 8.25, 14.30

Personīgais autotransports:

No Brestas – pa Brestas trasi - Kameņuki (Р83) - 60 km

No Minskas – pa Minskas trasi - Bresta (М1) līdz pagriezienam uz Žabinku pilsētu (Р7) līdz Kameņecas pilsētai un tālāk līdz Kameņuku ciemam (Р83) - 380 km

No Minskas – pa Minskas trasi - Bresta (М1) līdz pagriezienam uz Slonimu pilsētu (Р21) līdz Kameņecas pilsētai (Р83) – aptuveni 380 km

http://npbp.brest.by/razmeschenije

Viesnīcu kompleksnpbp.brest.by/tourism

 

Visi apskates objekti