Katedrāle tika uzcelta par godu caram-moceklim par līdzekļiem, kurus ziedoja iedzīvotāji no visas Krievijas.

Tas atrodas Sanktpēterburgas vēsturiskajā centrā, Gribojedova kanāla malā, līdzās Mihailovska dārzam un Konjušennaja laukumam, netālu no Marsa laukiem. Ar deviņiem kupoliem vainagotā katedrāle ir 81 m augsta, un tajā vienlaikus var sapulcēties aptuveni 1600 cilvēki.

Katedrāle ir muzejs un krievu arhitektūras piemineklis.To uzbūvēja pēc imperatora Aleksandra III pavēles; celtniecība turpinājās laika posmā no 1883. līdz 1907. gadam. To projektēja arhitekts Alfrēds Parlands un arhimandrīts Ignats (Mališevs), kurš pašā celtniecībā piedalījās pavisam īsu laiku. Šī ēka pārstāv „krievu stilu” un mazliet atgādina Vasīlija Svētlaimīgā katedrāli Maskavā. Celtniecība risinājās 24 gadus. Katedrāle tika iesvētīta 1907. gada 6. augustā, Apskaidrošanas dienā.

Kompozīcijas pamatā ir kompakts četrstūris, kuru vainago pieci kupoli; bez tam centrālā kupola vietā ir telts 81 m augstumā. Kopumā šai katedrālei ir 9 kupoli, kas veido gleznainu asimetrisku grupu; daļai no tām ir zeltīts segums, daļa - emaljēts.

Astoņstūru telts pamatā, uz vienas no sienām ir astoņas garenas ikonas ar aplodām kokošņiku formā. Augšpusē telts sašaurinās, tajā iegriezti astoņi logi. Telti pabeidz laterna, kura rotāta ar kupolu un krustu. Kupols ir pārklāts ar baltas, dzeltenas un zaļas emaljas joslām, kas spirālveidīgi vijas ap kupolu. Apkārt telti izvietoti četri kupoli, kas veido simetrisku kompozīciju. Visi četri kupoli ir pārklāti ar krāsainā emaljā veidotiem zīmējumiem. Šie kupoli atrodas uz mucveidīgiem postamentiem, kas ir diametrā mazāki par pašiem kupoliem. Katedrāles rietumu daļā atrodas zvanu zāle, kuru rotā kupols; tā ir līdzīga Ivana Bargā zvanu zālei Maskavas kremlī. Zvanu zālē ir astoņas arkas, kuras atdala kolonnas. Pārējie trīs kupoli, kas ir mazāki pēc izmēra, ir izvietoti uz piebūvēm baznīcas austrumu daļā.

Katedrāles interjeru var uzskatīt par patiesu mozaīkas muzeju; tās platība ir 7065 m². Mozaīkas tika veidotas V.A. Frolova meistardarbnīcā, bet skices tām veidojuši vairāk nekā 30 mākslinieki, tai skaitā V.M. Vasņecovs, M.V. Ņesterovs, A.P. Rjabuškins, V.V. Beļajevs, N.N. Harlamovs. Mozaīku ekspozīcija ir viena no plašākajiem mozaīku kolekcijām Eiropā.

Kā tur nokļūt:

Metro: stacija „Ņevskij prospekt"

Adrese: Gribojedova kanāla krastmala, 2а

Visi apskates objekti